29 °C Rethymno, GR
25/05/2022

ΒΟΛΕΊ-ΕΣΠΕΚ: Κοντά σε ματς-μπολ των πρωταθλημάτων

Tα αναπτυξιακά πρωταθλήματα βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ τείνουν να φτάσουν ή έφτασαν στο τέλος τους. Δεν είναι ψέμματα, έπειτα ότι συμπληρώσαμε 3 χρόνια προκειμένου να φτάσουμε σε φινάλε πρωταθλήματος μικρών κατηγοριών ελέω της πανδημίας που ταλάνισε για δύο σεζόν μικρούς και μεγάλους.
Στις κορασίδες, το Αρκάδι έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σεζόν αφού νίκησε στα Χανιά τον Άνεμο με 0-3 σετ.
Νίκη ήθελαν να πετύχουν και οι παμπαίδες του Αρκαδίου όμως ηττήθηκαν τελικά με 1-3 από τη ΓΕΗ2 σ’ ένα ωραίο γεμάτο σε πόντους παιγνίδι.
Τέλος, ο Ν.ΟΠΕΡ κέρδισε με 3-1 τον Άνεμο στις παγκορασίδες και έφτασε στη 2η φετινή του νίκη.

Πρωτάθλημα Κορασίδων Α’ (Α’ Όμιλος)
Άνεμος – ΟΚΑ Αρκάδι 0-3
Τα σετ: 23-25, 18-25, 23-25.
ΟΚΑ Αρκάδι (Μ. Αντωνάκης): Μπαροτσάκη, Αγγελάκη, Χατζιδάκη, Χατζηορφανού, Σταυρουλάκη, Αραμπατζόγλου, Πλουσή, Αγγουριδάκη, Σκαρβέλη, Γιουλούντα, Θυμιατζή, Τζάρι, Ξεκαλάκη, Μελισσουργού.

Η τελική βαθμολογία
Ομάδα ……..Β. …Ν-Η …Σετ
1. Κύδων ……..35 …12-0 …36-5
2. Ακρωτήρι ..28 ….9-3 …30-12
3. ΣΦΠΧ …….24 ….8-4 …29-12
4. Αρκάδι ……19 …..6-5 …22-22
5. Σούδα …….11 ….4-8 …13-26
6. Άνεμος ……9 ….3-9 ….12-25
7. Ν. ΟΠΕΡ …0 ….0-12 …1-34

Πρωτάθλημα Παμπαίδων
ΟΚΑ Αρκάδι – ΓΕΗ2 1-3
Τα σετ: 20-25, 25-20, 20-25, 16-25.
ΟΚΑ Αρκάδι (Πετράκης – Σταυρουλάκης): Γιορταμάκης, Τζιράκης, Χότζα, Κωνσταντινίδης, Δρουδάκης, Σαμωνάκης, Κουρεμέτης, Λισίτσκας, Τσίγκας, Γουνάκης, Μπιστόλας.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Αρκάδι – ΓΕΗ2 ………….1-3
ΓΕΗ1 – ΣΦΠΧ (αναβλήθηκε)

Η βαθμολογία
Ομάδα ….Β. .Ν-Η ..Σετ
1. ΓΕΗ1 ….15 …5-0 …15-1
2. ΣΦΠΧ ..12 …4-1 …13-4
3. Αρκάδι ..3 ….1-5 ….6-15
4. ΓΕΗ2 ….3 ….1-5 ….3-16

Πρωτάθλημα παγκορασίδων Α’ (Α’ Όμιλος)
Ν. ΟΠΕΡ – Άνεμος 3-1
Ν. ΟΠΕΡ (Γ. Μενδρινός): Παλαφούτη, Μαυράκη, Σοφουλάκη, Δαμανάκη, Λίτινα, Μενδρινού, Αλυγιζάκη, Μαρκογιαννάκη, Κουτσουφλανιώτη, Παρασκάκη, Στυλιανουδάκη, Στάμνα, Σταυριδάκη, Τζουρμπάκη.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής
Κύδων – Σούδα ……..3-0
ΣΦΠΧ – Ακρωτήρι …3-0
Ν. ΟΠΕΡ – Άνεμος …3-1
Ρεπό: ΟΚΑ Αρκάδι

Η τελική βαθμολογία
Ομάδα ……..Β. ..Ν-Η …Σετ
1. ΣΦΠΧ ……..35 …12-0 …36-6
2. Ακρωτήρι ..27 ….9-3 ….24-7
3. Αρκάδι ……22 ….7-5 ….27-17
4. Άνεμος ……18 ….6-6 ….23-21
5. Κύδων ……..15 …6-6 ….18-20
6. Ν. ΟΠΕΡ …..7 ….2-10 …9-31
7. Σούδα ……….2 ….1-11 …4-35