Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε ο 5ος γύρος της πόλης του Ρεθύμνου, σε ένα γεγονός όπου κάλλιστα χαρακτηρίζεται κάτι παραπάνω από αθλητικό. Πολίτες όλων των ηλικιών ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των διοργανωτών. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να «τρέξουν να βαδίσουν, να διασχίσουν την πόλη», όπως ήταν και το σλόγκαν των αγώνων και τα γραφικά σοκάκια της σε τρεις διαδρομές.
Το ευτύχημα ήταν ότι, τόσο στην αφετηρία στην πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη που ήταν συνάμα και το σημείο του τερματισμού, συμμετείχαν παιδιά, νέοι αλλά και άνθρωποι μεγαλύτερης ή πολύ μεγαλύτερης ηλικίας, ανεξάρτητοι ή από συλλόγους, άλλοι τρέχοντας κι άλλοι περπατώντας στις τρεις διαδρομές που είχαν επιλογές:
Η πρώτη ήταν των 10.000μ. ενώ η δεύτερη και η τρίτη ήταν των 3.650 μ., και των 1.000μ. αντίστοιχα όπου στην τελευταία μάλιστα, συμμετείχαν παιδιά ηλικίας 7-14 ετών. Στις δύο τελευταίες διαδρομές δεν υπήρξε ανταγωνισμός, οπότε δεν κρατήθηκε κατάταξη. Ένα άλλο πολύ θετικό στοιχείο ήταν ότι, στον «γύρο της πόλης» και στην μεγάλη διαδρομή των 10.000μ. έτρεξαν φίλοι του αθλητισμού που ήρθαν από τους υπόλοιπους τρεις νομούς.
Οι συνδιοργανωτές, το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης με την Περιφέρεια Κρήτης- Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, είχαν να λένε για την ανταπόκριση του κοινού, αλλά και για την ασφαλή κι ομαλή διεξαγωγή των αγώνων. Σ’ όλα αυτά υπήρξε αγαστή συνεργασία της Τροχαίας, του Λιμενικού Σώματος, του Σώματος Ελλήνων Σαμαρειτών, τη συνδρομή των χορηγών Μανουκαράκη ΑΕ και της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης Psiloritis Race, καθώς και την ανιδιοτελή συμβολή των εθελοντών που συνέδραμαν τη διοργάνωση.
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά τις κατατάξεις των δρομέων των 10.000 μέτρων:
Ονοματεπώνυμο Φύλο Χρόνος
1. Νικόλαος Πάτσο Α 0:35:07
2. Γιώργος Ψωράκης Α 0:36:56
3. Μιχαήλ Διακουμάκος Α 0:38:25
4. Εμμανουήλ Κουλάκης Α 0:38:26
5. Νικόλαος Βερυκάκης Α 0:38:32
6. Μανώλης Λουκάκης Α 0:38:39
7. Ιωάννης Μαγείριας Α 0:39:40
8. Καραμπινάς Δημήτριος Α 0:40:26
9. Πολάκης Αντώνης Α 0:40:34
10. Αντώνης Σαριδάκης Α 0:40:38
Οι υπόλοιποι αθλητές – τριες είναι οι εξής:
Δημοσθένης Παγωνάκης Α 0:42:21, Γιώργος Μοτάκης Α 0:42:22, Εμμανουήλ Αεράκης Α 0:42:46, Εμμανουήλ Μοσχονάς Α 0:42:50, Βερσέβσκυ Ρουσαλάν Α 0:43:37, Αντώνης Χατζημαρκάκης Α 0:43:51, Ευάγγελος Μυριοκεφαλιτάκης Α 0:44:28, Στέλιος Μπαγουράκης Α 0:44:51, Βασίλης Τσιαπρούνης Α 0:44:51, Ρολανδος Σαββίδης Α0:45:41, Αναστάσιος Οικονομάκης Α 0:45:55, Ζαχαρίας Βασιλάκης Α 0:45:57, Θεόδωρος Λιόντος Α 0:46:35, Κωνσταντίνος Ήλκος Α 0:46:41, Άρτεμ Τιτκοβ Α 0:46:56, Ιάσωνας Κοτσιάνογλου Α 0:47:12, Ανδρέας Τζαγκαράκης Α 0:47:38, Μαρία Μπιτριρίνη Γ 0:48:33, Ιωάννης Πατεράκης Α 0:48:39, Χαράλαμπος Ραπτάκης Α 0:48:40, Κυριάκος Πατεράκης Α 0:48:44, Αλέξανδρος Λιούτας Α 0:48:45, Ιωάννης Μουντογιαννάκης Α 0:48:46, Ηλίας Γιαννουλάκης Α 0:48:51, Κϊμωνας Τσακμάκας Α 0:49:00, Περικλής Βαρούχας Α 0:49:07, Ιωάννης Ζαζόπουλος Α 0:49:07, Μιχάλης Λιανδρής Α 0:49:10, Ιωάννης ΟΙκονομάκης Α0:49:11, Παντελής Χατζηδάκης Α 0:49:13, Ιωάννης Ανδρεαδάκης Α 0:49:14, Ανδρέας Καλέργης Α0:49:18, Μιχαήλ Ψωράκης Α 0:49:36, Νίκος Βαρούχας Α 0:49:37, Κωνσταντίνος Τσιάλιος Α 0:49:38, Αικατερίνη Δοξάκη Γ 0:50:04, Γιώργος Γιαννίκος Α 0:50:12, Αντώνιος Ρενιέρης Α 0:50:44, Βασίλης Οικονομάκης Α 0:50:45, Μιχάλης Αγιασμάτης Α 0:50:52, Αριστοτέλης Φουρναράκης Α 0:51:03, Δημήτριος Σωπασουδάκης Α 0:51:17, Κωνσταντίνος Χατζηδάκης Α 0:51:29, Ιωάννης Παναγιωτάκης Α 0:51:30, Γιώργος Σαλονικιός Α 0:51:42, Θεόδωρος Βουρβαχάκης Α 0:51:45, Ελένη Ορφανουδάκη Γ 0:51:55, Βασίλης Φωτάκης Α 0:52:18, Μάρκος Πελαντάκης Α 0:52:39, Μπουιγκουτέ Ακουίλα Γ 0:53:16, Γιώργος Παιζάκης Α 0:53:17, Κωνσταντίνος Σπυρόπουλος Α 0:53:20, Εμμανουήλ Μαζοκοπάκης Α 0:53:34, Βαγγέλης Μαματζάκης Α 0:53:37, Αγγελική Πελεκανάκη Γ 0:53:42, Σταμάτης Μελιδινιώτης Α 0:54:18,Σταυρακάκης Α 0:54:22, Παγώνα Κυδωνάκη Γ 0:54:33,Αντώνιος Μαθιουδάκης Α 0:55:03, Ιωάννης Βασιλάκης Α 0:55:03,Γεώργιος Βιζιργιαννάκης Α 0:55:27, Στέλιος Τριχάκης Α 0:55:46, Μυρσίνη Ανδριανοπούλου Γ 0:55:48, Δημήτρης Παππάς Α 0:55:54,Ειρήνη Ραπτάκη Γ 0:56:00, Κωνσταντίνος Αντωνάκης Α 0:56:2, Βασιλική Παπαδημητρίου Γ 0:57:23, Σταύρος Καπετανάκης Α 0:57:23, Γιάννης Χουρδάκης Α 0:59:02, Νικόλαος Σπινάκης Α 0:59:04, Βασιλης Κονσολάκης Α 0:59:18, Γιώργος Μαμαλάκης Α 1:01:21, Ευθύμης Ζερβουδάκης Α 1:01:22, Νικόλαος Τζαγκαράκης Α1:02:25, Θανάσης Μυτάκος Α 1:02:27, Νέιλ Βέλτς Μάρτιν Α 1:03:05, Εμμανουήλ Σφακιανάκης Α 1:03:06, Κωνσταντίνος Βερβερίδης Α 1:04:42, Νίκος Έξαρχος Α 1:05:28, Βασίλης Μπενάκης Α 1:05:29, Μαρία – Σοφία Γκαλλά Γ 1:05:32, Ελένη Πατραμάνη Γ 1:05:33, Δανάη Τσαναλικίδου Γ 1:07:43, Κωνσταντίνος Ακουμιανάκης Α 1:09:55, Μιχάλης Όθωνας Α 1:09:56, Πόπη Μπογιατζή Γ 1:12:57, Χριστόφορος Σμυρνάκης Α 1:17:24, Αρχόντισσα Κοχυλάκη Γ 1:22:07, Εμμανουήλ Σφακιανάκης Α 1:22:07, Εμμανουήλ Όθωνας Α 1:30:00, Ελένη Ψωμά Γ 1:30:00.
Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις ειδικές κατηγορίες ανά ηλικία:
Γενική κατηγορία Ανδρών 10.000μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Νικόλαος Πάτσο 430 0:35:07 Ανεξάρτητος
Γεώργιος Ψωράκης 588 0:36:56 ΣΔΥΡ
Μιχαήλ Διακουμάκος 586 0:38:25 ΣΔΥΡ
Γενική κατηγορία Γυναικών 10.000 Μ
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Μαρία Μπιτιρίνη 399 0:48:33 Ανεξάρτητη
Αικατερίνη Δοξάκη 1 0:50:04 Ανεξάρτητη
Ελένη Ορφανουδάκη 396 0:51:55 Chania Personal Training «Ορίζοντας», ΣΔΥΡ
Κατηγορία Ανδρών 18-29 10.000 Μ
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Αντώνιος Σαριδάκης 391 0:40:38 Στρατολογική Υπηρεσία Κρήτης
Ρολάνδος Σαββίδης 502 0:45:41 Ανεξάρτητος
Κωνσταντίνος Ήλκος 329 0:46:41 Ανεξάρτητος
Κατηγορία Ανδρών 30-39 10.000 Μ
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Νικόλαος Βερυκάκης 414 0:38:32 ΣΔΥΡ
Μανώλης Λουκάκης 597 0:38:39 ΣΔΥΡ
Γιώργος Μοτάκης 423 0:42:22 Ανεξάρτητος
Κατηγορία Ανδρών 40-49 10.000 μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Εμμανουήλ Κουλάκης ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 587 0:38:26 ΣΔΥΡ
Ιωάννης Μαγείριας 397 0:39:40 ΣΔΥΧ
Δημήτρης Καραμπίνας 413 0:40:26 ΣΔΥΡ
Κατηγορία Ανδρών 50 ΚΑΙ ΑΝΩ 10.000 μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Ευάγγελος Μυριοκεφαλιτάκης 422 0:44:28 ΣΔΥΡ
Στέλιος Μπαγουράκης 321 0:44:51 Ανεξαρτητος
Θεόδωρος Λιόντος 590 0:46:35 ΣΔΥΡ
Κατηγορία Γυναικών 18-29 10.000 μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Μυρσίνη Ανδριανοπούλου 589 0:55:48 Ανεξάρτητη
Βασιλική Παπαδημητρίου 389 0:57:23 ΣΥ Κρήτης
Κατηγορία Γυναικών 30-39 10.000 μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Μπουιγκουτέ Ακουίλα 449 0:53:16 Ανεξάρτητη
Αγγελική Πελεκανάκη 408 0:53:42 Κοτινος – ΣΔΥΧ
Ειρήνη Ραπτάκη 381 0:56:00 Ανεξάρτητη
Κατηγορία Γυναικών 40-49 10.000 μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Παγώνα Κυδωνάκη 410 0:54:33 ΣΔΥΡ
Κατηγορία Γυναικών 50 και άνω 10.000 μ.
Ονοματεπώνυμο Νο Χρόνος Σύλλογος
Μαρία Σοφία Γκαλλά 387 1:05:33 Ανεξάρτητη